663-708-440

kochanowska.kamila@gmail.com

663-708-440

kochanowska.kamila@gmail.com

Dość stwierdzić, iż w dzisiejszych czasach na rynku usług prawniczych znajduje się tysiące osób posiadających uprawnienia do wykonywania zawodu adwokata lub radcy prawnego.

Warto więc zadać sobie pytanie, czy każda z tych osób, przynajmniej lokalnie znajdująca się w zasięgu potrzeb potencjalnego klienta np. w Krakowie, będzie tą odpowiednią do pomocy w konkretnej sprawie? W środowisku prawniczym istniał umowny podział (a zapewne w przekonaniu niektórych nie-prawników zapewne nadal istnieje), który zakładał, iż sprawami karnymi zajmują się wyłącznie adwokaci, podobnie jak sprawami z zakresu prawa rodzinnego, a kwestiami związanymi przykładowo z obsługą korporacyjną spółek czy odszkodowaniami – radcowie prawni. Podział taki był jedynie częściowo uzasadniony przepisami zawartymi w kodeksie postępowania karnego (art. 82 KPK, zmieniony z dniem 1 lipca 2015 r. Dz.U. z 2013 r. poz. 1247), z którego wynikało, iż obrońcą w sprawach karnych może być tylko adwokat. Choć podział ten został już zniesiony, to w przekonaniu znacznej części obywateli istnieje przekonanie, że w sprawie karnej czy karno-skarbowej idzie się do adwokata.

Do kogo więc zgłosić się w przypadku konieczności konsultacji w sprawie karnej, karno-skarbowej lub stricte penitencjarnej?

W związku z wieloletnim monopolem adwokatury na wykonywanie obrony w postępowaniu karnym, adwokaci wyspecjalizowali się właśnie w tego rodzaju sprawach, tj. karnych, karno-skarbowych, karno-gospodarczych. Ta długoterminowa praktyka sprawiła, iż od lat są częstymi bywalcami w sądach czy prokuraturach, stąd od podszewki znają ten sposób procedowania. Faktem jest, iż takie obeznanie, wieloletnia praktyka pozwala na sprawniejsze i efektywniejsze załatwienie sprawy karnej.

Jednak z uwagi na różnorodność spraw karnych, w których wymagana może okazać się pomoc adwokata, konieczne staje się zdiagnozowanie czego ta sprawa dotyczy. Podobnie jak w przypadku, kiedy boli nas ząb idziemy do dentysty, a ze złamaniem nogi, z którym trafimy na SOR, skierują nas najpewniej do ortopedy. Porównanie takie zwykle pozwala zobrazować, iż tak jak lekarze mają swoje specjalizacje, podobnie praktykują prawnicy, a w obrębie prawa karnego, zwłaszcza adwokaci.

Posiadanie znajomości procedowania prokuratur i wydziałów karnych w sądach, z pewnością wiąże się z wiedzą merytoryczną i statystyczną, która pomaga ocenić kierunek, w którym obrońca/pełnomocnik – adwokat powinien działać. Przede wszystkim jednak znacznie usprawnia postępowanie, co w przypadku spraw wrażliwych czasowo, takich jak tymczasowe aresztowania, czy zaistnienie konieczności zgłoszenia się do zakładu karnego, okazuje się kluczowe.

Kancelaria specjalizuje się właśnie w tego rodzaju sprawach, a więc wynikających incydentalnie w toku postępowania, jak też istniejących już po prawomocnym jego zakończeniu (sprawy penitencjarne).

Konsultacje między prawnikami.

Podobnie jak lekarze specjaliści dokonując kompleksowej diagnozy konsultują się między sobą, tak i prawnicy czasem konsultują się między sobą. W razie zaistnienia takiej konieczności kancelaria współpracuje z innymi adwokatami, radcami prawnymi, notariuszami i rzecznikiem patentowym.