663-708-440

kochanowska.kamila@gmail.com

663-708-440

kochanowska.kamila@gmail.com

Kiedy stosowany jest dozór policyjny?

Dozór policji jest to przewidziany przez kodeks postępowania karnego wolnościowy środek zapobiegawczy. Oznacza to, że jest stosowany w przypadku, kiedy „istnieje duże prawdopodobieństwo” popełnienia czynu zabronionego. Dodatkowo dany organ stosujący dozór np. Prokuratura Rejonowa Kraków – Podgórze bądź Sąd Okręgowy w Krakowie, uznaje, że należy zabezpieczyć tok postępowania.

Dozór policyjny to co innego niż dozór elektroniczny, który z kolei jest daje możliwość odbywania określonych kar pozbawienia wolności de facto w warunkach „wolnościowych”.

Jak wygląda dozór policyjny?

W praktyce, jak nazwa wskazuje, organem, który dozoruje, jest Policja. A dokładniej, konkretna jednostka Policji. W większości przypadków należy zgłaszać się do niej w określonych odstępach czasu. Najczęściej są to komisariaty, które znajdują się najbliżej miejsca, w którym przebywa na stałe dozorowany. Dlatego chociaż dozór, jako środek zapobiegawczy, ma być dolegliwy, to ustawodawca daje jednak ukłon w stronę dozorowanego, ustalając, że nie musi on jeździć np. do miasta prowadzenia postępowania np. Krakowa, skoro mieszka np. w Wieliczce.

Obowiązek ten może polegać również na:

  • zakazie opuszczania określonego miejsca pobytu,
  • zawiadamianiu go o zamierzonym wyjeździe oraz o terminie powrotu,
  • zakazie kontaktowania się z pokrzywdzonym lub z innymi osobami,
  • zakazie zbliżania się do określonych osób na wskazaną odległość,
  • zakazie przebywania w określonych miejscach,
  • innych ograniczeniach swobody oskarżonego, niezbędnych do wykonywania dozoru.

Jak często trzeba stawać na dozór?

Tutaj nie ma odgórnej odpowiedzi. Posiłkując się jednak doświadczeniem, można stwierdzić, iż jest to od kilku razy w tygodniu do np. jednego stawiennictwa w miesiącu. Wszystko zależy od uznania organu, który taki dozór zastosował.

Nadmieniam w tym miejscu również, że dozór policyjny, jako środek zapobiegawczy można stosować już od momentu postawienia zarzutów, aż do momentu rozpoczęcia wykonywania kary. Zazwyczaj jest jednak uchylany w momencie wydawania wyroku, czyli zakończenia postępowania.

Jakie są obowiązki przy dozorze policyjnym?

Oddany pod dozór ma przede wszystkim obowiązek stosowania się do wymagań zawartych w postanowieniu sądu lub prokuratora. Ponadto ma obowiązek stawiania się we wskazanej jednostce organizacyjnej Policji z dokumentem stwierdzającym tożsamość, wykonywania poleceń mających na celu dokumentowanie przebiegu dozoru oraz udzielania informacji koniecznych dla ustalenia, czy stosuje się on do wymagań nałożonych w postanowieniu sądu lub prokuratora. W celu uzyskania takich informacji można wzywać oskarżonego do stawiennictwa w wyznaczonym terminie.

Co jeśli nie stawiłem się na dozór?

Niestawiennictwo na dozór w wyznaczonym terminie po stronie organu dozorującego rodzi obowiązek powiadomienia o tym sądu lub prokuratury. Może być bowiem odczytane jako utrudnianie postępowania. Nie zawsze jednak zgłoszenie niestawiennictwa okazuje się  konieczne. Można oczywiście wyobrazić sobie sytuację, kiedy takie niestawiennictwo jest usprawiedliwione nagłym zdarzeniem lub chorobą. Wówczas w jak najkrótszym terminie powiadamiany komisariat o powodzie swojej nieobecności. Warto dołączyć też dowód wykazujący, że np. byliśmy chorzy.

Natomiast jeśli niestawiennictwo przybrało charakter notoryczny, bądź dozorowany stawia się nie na każdy termin, wówczas należy się liczyć z tym, iż taki dozór może zostać odwołany. Następuje to zwykle wskutek uznania zachowania za celowe utrudnianie postępowania. W jego miejsce wówczas można zastosować nawet tymczasowe aresztowanie… Choć każda sprawa jest indywidualna, to warto pamiętać, że organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości mają na celu efektywne prowadzenie i zakończenie postępowania bez zbędnych przeszkód. Stąd mogą nie być tak wyrozumiałe.

Co zrobić aby uniknąć odwołania dozoru policyjnego?

Najprostszym i zarazem najefektywniejszym sposobem jest złożenie wniosku o jego zmianę. Zmiana może polegać na wskazaniu innego miejsca, w którym ma być wykonywany dozór. Zmiana może obejmować również częstotliwość wykonywania dozoru. Wszystko zależy od sytuacji, w której znalazła się osoba dozorowana. Możliwe, że zmieniła pracę lub jej charakter, czy też przeprowadziła się. Wniosek ma zawierać uzasadnienie i powód zmiany. Jeśli nie wiesz jak powinien wyglądać – zgłoś się do adwokata o pomoc.

Chcę wyjechać na wakacje, ale mam dozór.

Wakacje od środka zapobiegawczego? Często tak właśnie widzą to organy ścigania i sądy. Jednak, co robić kiedy jest czas urlopowy, termin sprawy wyznaczony jest na za 2 miesiące, a chcesz wyjechać z dziećmi do rodziny nad jeziorko na 2 tygodnie? Lecz tym czasie miałbyś również stawić się na dozór. W takim przypadku należy wystąpić do organu, który ustanowił dozór o zgodę na wyjazd. Z wymienionych wcześniej obowiązków wynika bowiem, że dozorowany musi zawiadomić o zamierzonym wyjeździe i terminie powrotu. Możesz być wówczas zobowiązany do stawiennictwa na dozór jednorazowo w innym miejscu, tj. w okolicy, do której się udajesz.

Wniosek – nie warto ryzykować naruszania obowiązków dozoru policyjnego. Jeśli natomiast masz wątpliwości, jak dana sytuacja może zostać zinterpretowana bądź nie wiesz co napisać we wniosku – udaj się po poradę do adwokata!